Motyvacija – kodėl ji tokia svarbi?

Motyvacija – kodėl ji tokia svarbi?

laiko planavimas

Tikriausiai kiekvienam pasitaikė tokių dienų, kai, atrodo užsiimi mėgstama veikla, o vieną dieną atsikeli ir neturi noro net pajudinti pirštą. Pagalvoji, kad galbūt šiandien bloga diena, bet paskui pradedi jausti, kad užduotys ir veiklos vis yra atidėliojamos. Juk užsiėmiau mėgstama veikla, kur dingo motyvacija? Dažnai pasitaiko atvejų, kai pritrūkstame motyvacijos pradėti kažką naujo ar judėti pirmyn. Kodėl taip nutinka ir kaip tai pakeisti?

 

Kas yra motyvacija?

Motyvacija, tai procesas, kuris stimuliuoja ir inicijuoja judėjimą tikslo link. Vienas iš stipriausių motyvatorių yra prigimties instinktas išlikti. Kai esame alkani ar ištroškę, atrodo galime pakilti iš jaukiausios ir šilčiausios lovos, kad numalšintume troškulį ar įsidėtume kąsnį į burną. Veiksmams, kurie yra nebūtini mūsų išlikimui, yra sunkiau atrasti motyvacijos. Šioje vietoje susitinka motyvacija ir asmenybė, nuo kurios priklauso, kokiais būdais mes save motyvuosime atlikti veiksmus, kurie nėra labai svarbūs.

Motyvacijos samprata apjungia ir skirtingas motyvacijos rūšis, kurios apima vidinę ir išorinę motyvaciją.

Vidinė motyvacija. Ši motyvacija ateina iš vidaus. Žmogus noriai daro veiklas, kurios jam suteikia malonumą ar kelia džiaugsmą. Šiems veiksmams nereikia išorinio paskatinimo. Žmogus skaito knygas, nes tai jį atpalaiduoja ir yra įdomu. Jis kiekvieną rytą bėgioja, nes jam patinka aktyvumas ir tai geriausiai padeda pasiruošti dienai. Esant vidinei motyvacijai, mes atliekame užduotis nesitikėdami atlygio – vien pats veiksmas ar užduotis yra kaip didžiausias apdovanojimas.

Išorinė motyvacija. Ši motyvacija ateina iš išorės, o ne iš pačio žmogaus. Tai paskatinimas, kuris mus motyvuoja judėti pirmyn ar atlikti užduotį, tačiau atėjęs iš kito objekto. Puikiais pavyzdžiais gali būti pagyrimas iš aplinkinio, pakeltas atlyginimas, apdovanojimas. Taip pat, išorinė motyvacija ateina tuomet, kai asmuo nori išvengti neigiamų pasekmių, kaip baudos, nužeminimo pareigose, neperėjimo į kitą etapą varžybose. Išorinė motyvacija tai dirgiklis, kuris iš išorės mus skatina atlikti tam tikrus veiksmus. Nuo dirgiklių stiprumo priklauso, kiek mes būsime motyvuoti atlikti tam tikras užduotis ir kiek mums tas dirgiklis yra reikšmingas.

Motyvacija, kas tai? Nesvarbu, tai vidinė ar išorinė motyvacija, tačiau tai yra mūsų „kuras“, kuris mums leidžia judėti pirmyn ir siekti tikslų.

 

Tikslų siekimas

Gyvenimo tikslai turi tapti mūsų gyvenimo motyvacija. Jei tikslas yra tinkamai suformuluotas ir aprašytas, mes turime pakankamai informacijos jį pasiekti, jis tampa savaime motyvatoriumi. Jei ne, tai gal iš tikrųjų mums šis tikslas nėra labai svarbus, gal turime svarbesnių ir įdomesnių veiklų ar svajonių, kurias galime siekti? Štai vienas pavyzdys, kuris atskleis, kaip einame tikslingai tikslo link ir neieškome pasiteisinimo.

 

Su šia veikla kasdien susiduria kiekvienas. Tai ėjimas į tualetą. Mes užtikrintai einame į tualetą, nes norime išvengti nemalonių pasekmių. Tikriausiai nesate girdėję, kad žmogus nenuėjo į tualetą, nes: neturėjo laiko ar jėgų, jam stigo gabumų, tai buvo skirta ne jam, nueis kitą dieną ar neturi pakankamai tam lėšų. Jei ieškotume būdų pasiekti tikslą taip, kaip ieškome tualeto, kai mums jo reikia?

 

Skamba keistai, bet jei šį požiūrį pritaikytume kiekvienai mūsų veiklai ar tikslui, tikrai nuveiktume daugiau ir tam atsirastų daugiau motyvacijos. Viskas priklauso nuo mūsų požiūrio. Sunkiausia yra pradėti, tačiau po pirmų žingsnių viskas pradeda rutuliotis savaime. Kas geriausiai motyvuoja, jei ne rezultatas. Matant, kad artėjama prie tikslo, norisi stengtis dar labiau, nes viskas atrodo jau ranka pasiekiama. Pavyzdžiui, lankant treniruotes, pastebime, kad pradeda augti raumenys, dailėti figūra. Šiuo atveju atsiranda dar daugiau motyvacijos sportuoti, nes akivaizdūs rezultatai rodo, kad tai darau ne be reikalo. Ilgainiui, vis pasikartojanti veikla tampa mūsų kasdienybe, disciplina, todėl ją atliekame savaime, vedami vidinės motyvacijos ir be didelių pastangų.

 

Pasitikėjimas savimi

Viena iš priežasčių, kodėl mums stinga motyvacijos, yra pasitikėjimo savimi trūkumas. Dažnai nepasitikėjimas savimi ateina iš mus supančios aplinkos ar praeities patirčių. Tai priklauso ir nuo žmogaus asmenybės bei jo požiūrio į dalykus. Jei asmuo per daug priima dalykus asmeniškai, jo savivertė ir pasitikėjimas kris su kiekvienu neigiamu pastebėjimu ar atsiliepimu. Tuomet kartu mažės ir motyvacija, nes asmuo galvos, kad yra nieko vertas.

Kaip pasitikėti savimi? Viskas priklauso nuo mūsų požiūrio. Kiekvienoje situacijoje reikia stengtis įžvelgti teigiamą pusę. Sulaukėte kritikos? Pasimokykite iš jos, išsianalizuokite savo veiksmus ir kitą kartą pasirodysite dar geriau. Nebijokite bandyti, nes geriau pabandyti ir išvysti rezultatą nei paskui gailėtis, kad išvis nepabandėte. Niekada nežinai, gal atrasite naują mėgstamą veiklą, susipažinsite su svarbiais asmenimis arba suprasite, kad jums yra maloniau užsiimti kita veikla. Savęs ieškojimas ir teisingo kelio atradimas tik didins pasitikėjimą savimi ir motyvaciją judėti pirmyn.

Norint išmokti pasitikėti savimi, reikia šią savybę ugdyti. Daugiau apie pasitikėjimą savimi ir kaip tai pasiekti, skaitykite ČIA.

 

Patarimai

Net ir labiausiai motyvuotam asmeniui, kartais pasitaiko akimirkų, kai nekyla rankos imtis veiksmų. Taip gali nutikti visiems. Tuomet gali užtekti net nedidelio paskatinimo, kuris išjudins ir sugrąžins atgal į vėžes. Štai keli patarimai, kurie gali padidinti motyvaciją:

  • Siekite tikslų, kurie teikia malonumą ir yra verti jūsų laiko;
  • Lavinkite ir didinkite pasitikėjimą savimi;
  • Pirmyn ženkite žingsnis po žingsnio – nereikia persistengti ir aprėpti daugiau nei galite panešti, tai tik išgąsdins ir sumažins motyvaciją;
  • Prisiminkite momentus, kuomet pavyko pasiekti trokštamus tikslus ir suprasite, kad viskas yra įmanoma;
  • Dažniau išeikite iš komforto zonos ir išbandykite naujus dalykus, taip jausitės saugesni įvairesnėje aplinkoje, būsite labiau savimi pasitikintys ir motyvuoti;
  • Apdovanokite save už pasiekimus ir skirkite laiko sau.

Motyvacija yra svarbi, nes ji skatina judėti pirmyn – skatina gyventi, o ne tiesiog egzistuoti. Su tuo ateina ir rezultatai, kurie prideda džiugesio ir suteikia dar daugiau motyvacijos. Svarbiausia nepasiduoti ir tikslingai eiti tikslų link.

Įveskite paieškos užklausą ir spauskite Enter

Krepšelis