Pasitikėjimas savimi – kaip jo turėti daugiau?

Pasitikėjimas savimi – kaip jo turėti daugiau?

laiko planavimas

Tikriausiai kartais susimąstote, jei turėtumėte daugiau pasitikėjimo savimi, pasiektumėte gyvenime daug daugiau, būtumėte daug laimingesnis. Bet ar žmonės, kurie atrodo savimi pasitikintys, yra iš tikrųjų tokie? Kas yra pasitikėjimas savimi? Kuo skiriasi savimi pasitikintis ir nepasitikintis žmogus? Kaip pasitikėti savimi? Į šiuos klausimus rasite atsakymus perskaitę šį straipsnį.

 

PASITIKĖJIMO SAVIMI SUVOKIMAS

 Dažno suvokimu, pasitikintis savimi žmogus visada priims teisingus sprendimus, jam visada seksis, kur tik eitų, jis žinos visus atsakymus. Tačiau tai nėra tiesa. Pasitikintis savimi žmogus ne visada priims teisingus sprendimus, ne visada sulauks sėkmės, kad ir kaip to norėtų. Pasitikėjimas savimi yra kur kas daugiau, nei mūsų poelgiai ar veiksmai – tai požiūris į aplink vykstančias situacijas ir savo vidinį pasaulį, tai pagarba ir tiesos sakymas sau, tai pozityvus mąstymas ir savęs priėmimas nesvarbu, koks bebūtum.

Nuo mūsų požiūrio ir savijautos priklauso beveik viskas. Nuo to, kaip priimsime aplinkos dirgiklius ir kaip reaguosime į esamą situaciją, priklausys mūsų savijauta ir mintys, kurios turi didelės įtakos pasitikėjimui savimi. Pasitikėjimas savimi prasideda nuo mūsų vidinio pasaulio – pirmiausia reikia susitvarkyti jį.

 

KAS MUMS TRUKDO PASITIKĖTI SAVIMI?

Nepasitikėjimas savimi ateina iš mūsų pačių. Galbūt jaunystėje patyrėte psichologinę traumą ar buvote apsupti negatyvių žmonių, kurie tik žemino jus ir taip sumažino jūsų savivertę. Galbūt esate nepatenkintas savo išvaizda, aplinkui girdite vien tik kritiką. Visa tai yra reakcija į aplinkinius dirgiklius – jei mes leisime jiems įsikeroti mūsų gyvenime, pasitikėti savimi niekaip negalėsime.

Štai kas išduoda, kad jūs galimai nepasitikite savimi:

SAVIVERTĖS STOKA: jūs nuvertinate save beveik visose gyvenimo situacijose, manote, kad kiti yra už jus geresni, todėl dažnai net nebandote imtis inciatyvos užkalbinant jums patinkantį asmenį ar prašant paaukštinimo darbe. Sumenkinant save, dažnai praleidžiamos įvairios galimybės, stovima vienoje vietoje.

NEGATYVAS: jūs pastebite tiktai negatyvią kritiką ir reakciją į jūsų veiksmus, kas dar labiau sumenkina savivertę bei tikrai neprideda pasitikėjimo savimi. Kitaip sakant, negatyvius žodžius priimate giliai į vidų, kas stabdo jus nuo tolimesnio tobulėjimo ir judėjimo pirmyn.

PATAIKAVIMAS APLINKINIAMS: jūs stengiatės kiek tik galima įtikti kitiems, kad gautumėte bent menkiausią pripažinimą ir įvertinimą. Tokiu atveju atsisakote savo įsitikinimų ir norų gyvendami kitų žmonių gyvenimus. Toks gyvenimas gali privesti ir prie melo, taip susikuriant geresnį pasaulį.

PAŽADŲ LAUŽYMAS SAU: jūs prisižadate sau, kad nuo kitos savaitės pradėsiu sportuoti, kad kelsiuosi šeštą ryto, kad nudažysiu garažo duris, kad kitą kartą tikrai išdrįsiu pasisakyti prieš auditoriją, tačiau taip ir neįvykdote sau duoto pažado arba vis atidėliojate. Tai nepagarba sau, savo svajonėms ir idėjoms, kurios gali likti taip ir neįgyvendintos. Pažadai sau yra tokie pat svarbūs kaip ir pažadai kitiems – juos reikia tesėti.

SUNKUMAI PRIIMANT SPRENDIMUS: jūs abejojate savo pasirinkimais, todėl, paprašytas priimti galutinį sprendimą, ilgai dvejojate, kol galiausiai priimate sau saugiausią variantą arba leidžiate tai padaryti kitam. Tai noras likti komforto zonoje ir saugumo jausmo užtikrinimas nusimetant atsakomybę.

NORAS PASISLĖPTI: jūs vengiate akių kontakto ir situacijos, kuomet būsite užkalbintas, nes manote, kad pasirodysite netinkamai arba pateiksite neteisingą atsakymą.  Taip dvejojate savo sugebėjimais ir stengiatės pasislėpti nuo aplinkinių užsidarydamas savo vidiniame pasaulyje.

Šios ir kitos savybės atsispindi žmoguje, kuris menkai pasitiki savimi. Jis užstrigęs savo komforto zonoje ir gyvena savo sukurtame saugiame pasaulyje. Jo motyvacija yra sumažėjusi, o požiūris į aplinką toli gražu nėra realistiškas ar optimistiškas.

 

KOMFORTO ZONA

Komforto zona – tai psichologinė būsena, kurioje esant mums atrodo viskas pažįstama, galime kontroliuoti esamą situaciją, nejaučiame streso ar nerimo. Esant komforto zonoje, mes daugiau ar mažiau pasitikime savimi, nes tai vieta, kur galime kontroliuoti aplinką, atliekami veiksmai mums yra pažįstami, mes juos atliekame teisingai, todėl mažesnė tikimybė susilaukti kritikos ar neigiamos reakcijos iš aplinkinių. Bet tikrieji stebuklai vyksta už komforto zonos.

Išėjus už komforto zonos, mes tobulėjame, išgyvename naujus potyrius, judame link savo svajonių ir tikslų siekimas tampa lengvesnis. Norint išeiti už komforto zonos, reikia pasitikėti savimi ir nebijoti ten laukiančių pokyčių bei naujovių. Išeidami už komforto zonos, mes ją tiktai praplečiame, nes galiausiai, tai kas mums atrodo nauja ir baisu, su laiku tampa artima ir pažįstama. Taip prasiplečia mūsų komforto zona, o rezultate mes paaugame kaip asmenybės ir patiriame naujų potyrių.

 

PASITIKĖJIMO SAVIMI PASLAPTYS

Kaip pradėti pasitikėti savimi? Pirmiausia reikia pakeisti savo požiūrį. Prieš tai buvo išvardintos savybės, kurios būdingos savimi nepasitikinčiam žmogui. O dabar pažvelkime į visą tai iš savimi pasitikinčio žmogaus perspektyvos.

Bruožai, kurie galimai išduoda, kad jūs pasitikite savimi:

TEISINGA SAVIVERTĖ: jūs žinote savo vertę ir galimybes, todėl įvairiose gyvenimo situacijose elgiatės atitinkamai. Nebijote žengti pirmo žingsnio, nes juk geriau pabandyti nepaisant galimo rezultato, nei vėliau gailėtis, kad išvis nepabandei. Turite savo įsitikinimus ir požiūri bei neleidžiate jo trypti ar kitaip menkinti kitiems. Taip pat gerbiate kitų žmonių požiūrį ir įsitikinimus.

POZITYVAS: jūs įžvelgiate visur teigiamą pusę ir neleidžiate neigiamoms emocijoms užvaldyti jus. Priimate objektyvią kritiką ir pritaikote ją asmeniniam tobulėjimui. Į neobjektyvią kritiką tiesiog nekreipiate dėmesio. Jus supa pozityvūs žmonės, kurie palaiko jus ir skatina tobulėti toliau.

MEILĖ SAU: jūs rūpinatės savimi ir gyvenate savo gyvenimą, o ne kitų. Niekas kitas nepasirūpins jumis – tai galite padaryti tik jūs pats. Gyvenant dėl kitų, dažnai pamirštame apie save, kas neigiamai veikia mūsų emocijas ir savijautą. Jūs nesistengiate niekam įtikti, nes jūsų geriausias draugas esate jūs pats.

ĮGYVENDINTI PAŽADAI SAU: jūs išsikeliate realius pažadus sau ir juos neatidėliodami įgyvendinate. Pagrindinė klaida, kurią daro žmonės žadėdami sau, yra per dideli ir nerealūs pažadai. Pavyzdžiui, kelsiuosi šeštą ryto. Atrodo visai nesunku atsikelti anksčiau, tačiau čia reikia įvertinti laiką, kada jūs einate miegoti ir kelintą keldavotės prieš tai. Jei keldavotės 11 valandą ir eidavote miegoti 2 nakties, tai atsikelti 6 ryto tikrai nepavyks. Tikslas siekiamas etapais: šiuo atveju galima kas porą dienų atsikelti vis po 15 minučių anksčiau ir nenaktinėti per ilgai. Taip organizmas lengviau prisitaikys prie pokyčių ir pažadas sau bus pasiektas. Kitas gan dažnas pažadas sau yra: pradėsiu sportuoti nuo kitos savaitės. Kodėl mums dažniausiai nepavyksta įgyvendinti šio pažado? Visų pirma, kodėl mes nusistatome pradžią kitą savaitę – pradėti galime kad ir rytoj. Taip pat dažnai pasirenkame sau nemėgstamą sportavimo būdą, kas mums nesuteikia malonumo ir todėl sulaužome pažadus. Reikia įvertinti asmeninius poreikius, išsianalizuoti, kas mums patinka, paprašyti trenerių pagalbos, kurie palaikys jūsų motyvaciją viso proceso metu. Svarbiausia atrasti tai, kas jums patinka ir tai taps malonumu. O jei vis tiek nepavyksta įgyvendinti asmeninių pažadų – galbūt jūs ne taip ir norite juos įgyvendinti, galbūt jums to net nereikia, nes priešingu atveju, jei žmogus labai nori, jam pasiekti savo tikslus nesutrukdys niekas.

LENGVAI PRIIMAMI SPRENDIMAI: jūs nebijote išsakyti savo nuomonės ar požiūrio ir priimate sprendimus, nes tvirtai žinote savo poziciją esamu klausimu. Kartais gali pasitaikyti, kad nežinosite teisingo pasirinkimo, nes ši situacija jums  bus nepažįstama. Tokiu atveju reikia nebijoti pasikliauti savo nuojauta arba tiesiog pasakyti, kad neturite tvirtos nuomonės šiuo klausimu ir leisti priimti sprendimą kitiems. Dažniausiai reikia atrasti kompromisą, nes negalima leisti dominuoti vien tik vienai nuomonei – visų žmonių nuomonės vienodai svarbios.

DRĄSA KLYSTI: jūs nebijote išreikšti savo nuomonės ar atsakyti į klausimą, nors atsakymas ir nebus teisingas. Neklysta tik tie, kurie nieko nedaro. Drąsa pripažinti, kad nežinote atsakymo, yra dar viena visų vertinama savybė, nes bandymas pateikti atsakymus kalbant apie nesusijusius dalykus nesuteikia profesionalumo.

Taip pateikiamas kitoks požiūris – savimi pasitikinčio žmogaus požiūris – į prieš tai analizuotas situacijas. Viskas priklauso tik nuo mūsų pačių. Mes patys nusistatome sau ribas ir barjerus, kurie trukdo judėti toliau, o gyvenimo tikslai taip ir lieka neįgyvendinti. Kaip įgyti pasitikėjimo savimi? – pirmiausia pradėk nuo savęs ir pakeisk savo požiūrį.

 

KAIP PASITIKĖTI SAVIMI? – PASITIKĖJIMO SAVIMI UGDYMAS

Norint išmokti pasitikėti savimi, reikia ties tuo padirbėti, nes tik ugdant naujus įpročius ir keičiant savo veiksmus galima pasiekti rezultatų. Kaip išmokti pasitikėti savimi ir nuo ko pradėti?

Štai keli patarimai, kurie padės atsakyti į klausimą – kaip pasitikėti savimi:

BŪK SAVIMI: jei nori, kad kiti tave mylėtų, pirmiausia tu turi išmokti mylėti save tokį, koks esi. Kiekvienas mes esame unikalus, todėl pasaulis bei gyvenimas ir yra įdomus. Įsivaizduokite pasaulį, kuriame visi būtume vienodi ir pilnai gyventume pagal nustatytus reikalavimus ar normas – nemanau, kad tokiame pasaulyje būtų įdomu gyventi. Būdamas savimi ir gyvendamas taip, kaip tu nori, tu tampi laimingas ir tuo užkreti aplinkinius. Priimk save toks, koks esi ir pasitikėjimas savimi išaugs netikėtai.

APSUPK SAVE POZITYVU: pirmiausia pradėk nuo savęs ir atkreipk dėmesį į tai, kas tau patinka tavyje. Gali tai išsirašyti ant popieriaus ir bet kada, kai pradėsi abejoti savimi, galėsi perskaityti ir įkvėpti sau motyvacijos. Taip pat dažnai mes linkę išreikšti kritiką ir pamirštame išsakyti teigiamus dalykus, tad nepamiršk pagirti aplinkinius, atkreipk dėmesį į smulkiausius bruožus, šypsokis ir pasaulis šypsosis tau. Viskas sugrįš su kaupu, jei tik išmoksi iš gyvenimo priimti teigiamus dalykus.

MĖGAUKIS LAIKU SU SAVIMI: dažnai mes taip skubame, kad net pamirštame skirti laiko sau. Buvimas tarp daugybės žmonių, skirtingos emocijos, nuolatinis skubėjimas vargina mus pačius, kas neigiamai veikia pasitikėjimą savimi. Norint vėl sugrįžti į savo vėžias, reikia skirti laiko sau. Užsiimant sau patinkančia veikla pabėgant nuo visų, padeda susidėlioti mintis, apgalvoti ir įsigilinti į savo norus bei pojūčius, kas padidina pasitikėjimą savimi užmezgant gilesnį ryšį su savimi.

SKATINK SAVE IR DUOK SAU LAIKO: niekas neįvyksta per vieną naktį – nereikia tikėtis stulbinančių rezultatų, kuomet įdedama mažai darbo. Duodant sau laiko ir einant žingsnis po žingsnio tikslų link, padedama išlaikyti teigiamas emocijas, taip neišgąsdinant savęs, kuomet reikalaujama iš savęs per daug. Taip pat reikia padėti sau nuolat judėti pirmyn paskatindamas ar apdovanodamas save už pasiektus rezultatus. Niekas taip gyvenime nemotyvuoja, kaip matomi rezultatai.

BŪK ATVIRAS TIEK SAU, TIEK KITIEMS: nemeluok sau, priimk realius sprendimus ir atitinkamai reaguok į iškilusias situacijas. Tai galioja ir bendraujant su kitais. Nėra tikslo žadėti to, ko negalėsi ištesėti. Taip tik apgaudinėji save ir kitus, kas tikrai nesuteikia pasitikėjimo savimi ir sumažina kitų pasitikėjimą tavimi.

IŠMOK ATLEISTI IR PALEISTI: pyktis ir neapykanta dar niekur nenuvedė – taip kenkiama tik sau pačiam, nes tik tu pats turėsi gyventi su savo neigiamomis mintimis. Mes nesame tobuli ir visi kartais suklystame. Reikia išmokti atleisti ir paleisti, nes gyvenimas tęsiasi. Nesmerk savęs ir kitų už padarytas klaidas, o geriau pasimokyk iš esamos situacijos – kitą kartą galėsi pasielgti kitaip ir išvengti susidariusios nemalonios situacijos.

ĮVERTINK SAVO KŪNO SIUNČIAMUS SIGNALUS: mūsų organizmas ir kūnas reaguoja į menkiausius pokyčius – veido mimika pasikeičia, pašiurpsta oda, suprakaituoja delnai. Reikia analizuoti savo pojūčius  skirtingose situacijose, nes tik taip galėsime išskirti veiksmus, kurie mums sukelia neigiamas emocijas. Žinant, kas mus priverčia jaustis nepatogiai ar sukelia neigiamus jausmus, mes galėsime į tai reaguoti ir, įdedant daugiau pastangų, padirbėti su esama problema, kad kitą kartą susidariusioje panašioje situacijoje pasitikėjimas savimi niekur nedingtų.

IŠMOK PASAKYTI „NE“: nebijok išreikšti savo nuomones net ir tada, kai tau kažkas nepatinka. Nereikia stengtis kažkam įtikti. Vienintelis žmogus, kurio turi klausyti esi TU pats. Jei matai, kad susidariusi situacija tau yra nemaloni ir gali ateity turėti neigiamų pasekmių – pasakyk jai NE nors ir primygtinai to reikalauja kiti. Nereikia kitiems įtikti kenkdamas sau pačiam. Jei negalima atrasti kompromiso, pasitrauk iš susidariusios situacijos.

Tai tik dalis atsakymo į klausimą – kaip pasitikėti savimi – bet to puikiai pakanka pirmiems žingsniams pasitikėjimo savimi link. Reikia analizuoti save, išsiaiškinti, ko aš noriu iš tikrųjų, ir žinant tai, siekti savo gyvenimo tikslų. Keičiant savo požiūrį, reakcijas į aplinką, analizuojant savo mintis ir pojūčius, padidinsime pasitikėjimą savimi. Bet tai nereiškia, kad jau tapsite savimi pasitikintis visose gyvenimo srityse. Gyvenimas mums atsiunčia vis naujų iššūkių bei situacijų, todėl pasitikėjimo savimi mes mokomės visą gyvenimą.

Sunkiausia užduotis – išlaikyti pasitikėjimą savimi. Mes visada sutiksime žmonių, kurie spinduliuoja neigiamomis emocijomis ir yra viskuo nepatenkinti. Mums taip pat gali pasitaikyti bloga diena ar liūdna nuotaika, bet tai neturi sutrukdyti toliau pasitikėti savimi. Tokiu atveju, reikia pabūti su savimi, permąstyti savo emocijas ir užplūdusias mintis, į jas reaguoti sprendžiant iškilusias problemas ir įžvelgti visur pozityvią pusę.

Didelės įtakos mums turi ir mūsų aplinka, kurioje gyvename ir kasdien veikiame. Dažnai mums gali trūkti motyvacijos, kuomet namai yra netvarkingi. Darbe bendradarbis nuolat skundžiasi, kaip jam nepatinka šis darbas, kad net pats pradedi galvoti – o gal tikrai šis darbas nėra toks geras. Pažįstamas nuolat kabinėjasi prie kiekvieno tavo veiksmo, kas tikrai neskatina pasitikėjimo savimi. Su tokiomis situacijomis gyvenime susiduriame dažnai. Jos tik kenkia mums ir mažina pasitikėjimą savimi. Tokias neigiamas situacijas reikia naikinti iš savo gyvenimo arba išsakyti nepasitenkinimą jomis. Išsakius savo jausmus ir neigiamus pojūčius, asmenys gali atsižvelgti į tai. Jei to nepavyksta pasiekti – reikia vengti aplinkos skleidžiamų neigiamų pojūčių.

Kaip pasitikėti savimi išmokstame su laiku analizuojant aplinką ir save. Kiekvienas atranda jam tinkamiausius būdus, tad nenustokite ieškoti ir tobulėti – pasitikėjimas savimi augs kartu su jumis.

Įveskite paieškos užklausą ir spauskite Enter

Krepšelis